Blendi Jupa

02 Shtator 2018

Pa Komente

Eksperienca në Çarshinë e Jupave (2016)

Gjërat për të bërë në Gjakovë, në Kosovën Perëndimore (aka Gjakovar)

Shkurt 27, 2016

Gjakova është një qytet në Kosovën perëndimore që shpesh anashkalohet nga udhëtarët – ose të paktën kaluan shpejt në rrugën drejt Shqipërisë së Veriut / Liqenit të Komanit dhe si një pikë në gjysmë të rrugës ndërmjet Prizrenit dhe Pejës. Rasti në pikën: ME.

Eksperienca në Çarshinë e Jupave

Një nga motivet e mia kryesore për të planifikuar një qëndrim të zgjatur në Gjakovë ishte kështu që unë mund të shikoj Çarshia e Jupave që gjithmonë e kapi syrin tim sa herë që kalova. Nga jashtë ajo dukej e ftohtë dhe ajo që gjeta brenda … mirë, le të themi se është sigurisht një nga hotelet më seksi që ekziston në Kosovë.

Kreativiteti dhe vëmendja ndaj dizajnit është diçka që rrallë është prioritet për pronarët e hoteleve në këtë rajon, kështu që unë marr shumë ngazëllim kur shoh vende të tilla si ato që nuk janë vetëm vende për të fjetur, por gjithashtu janë përvoja. Çfarë është e madhe për gjetjen e këtyre llojeve të vendeve në Ballkan po ashtu është marrëveshja vrasëse që mund të merrni në krahasim me hotelet Boutique / Dizajn në Evropën Perëndimore. Singles shkojnë për € 40 / dyshe për 50 € dhe që përfshin një festë të një shuplakë mëngjes. Sigurisht që mund të përfundoni duke paguar të njejtën ose më shumë për dy shtretërit e hotelit në qendër të Londrës, që nuk përfshinë asgjë përveç bed bugs, kështu që ju merrni pikë e mia.

Përveç apelit të saj vizual, Çarshia e Jupave është gjithashtu një çështje e plotë familjare dhe si rezultat, shumë vëmendje i është kushtuar ndjenjës së duhur në shtëpi. Ndërsa jo të gjithë mund të kenë kënaqësinë të kenë një kafe me pronarin dhe djalin e tij (duke thirrur për Zot Shkëlqim dhe Rron Jupa) dhe duke kontrolluar fotot e tyre me Nicole Kidman, Eliza Dukshu dhe ish Mbretin e Shqiptarëve (?!) kur ata vizituan, ju patjetër do të gjeni ato në terren duke u përpjekur për të siguruar të gjithë mysafirët janë kujdesur mirë. Historia e mikpritjes në familjen e tyre shkon prapa rreth 60 vjet dhe përfshihet në detajet e “përbërjes” së tyre të madhe dhe të vogël.

Përveç hotelit dhe restorantit të tij, ata kanë ndërtuar edhe një bar të vogël verbues nëntokësor, i cili pa dyshim qe një prej meje. Vetëm kohët e fundit u hap këtë vit, tashmë është mbushur kur mbërrin fundjavisht me vendasit, grupet e udhëtimit brenda natës, dhe herë pas here edhe unë dhe skuadra ime e Gjakovës. Elementi im i preferuar është shenjë retro MOTEL prapa barit që në të vërtetë erdhi nga moteli / restoranti i babait të Zotit Jupa kishte mbërthyer gjatë ditës. Ju shikoni, janë gjërat e vogla …

Midis muzikës live, tapasave të shijshme në Ballkan dhe verës së pabesueshme, nuk desha që nata të mbaronte. Ose në të vërtetë, unë vetëm dëshiroja që unë të kisha vendosur vendin në xhepin tim dhe ta ktheja në Prishtinë me mua, por atëherë me siguri do të humbasë hijeshinë e saj. Disa gjëra të mëdha mbeten më mirë për ata që dëshirojnë të bëjnë një përpjekje për të dhe edhe nëse nuk keni mundësi të qëndroni gjatë natës, them definitivisht të bëjë një pikë për të ndaluar në Çarshia e Jupave për një gotë verë ose tre dhe ngasin ashensorin.

Ndiqni lidhjen më poshtë për më shumë detaje mbi artikullin

Things to Do in Gjakova, Western Kosovo (aka Gjakovar Gems)

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.